Bevægelsesjagt
Trykjagt
Rævejagt i majs
Schweiss & Spor
Familiehund

Nyheder

Resultater fra Vinderklasse/DM18 i Starup

Bella Dk10099/2008, 27/04-2008, T, Sort/Hvid, Drever (Linnébackens Fido – Maj) O: Kim Nielsen, Danmark E: Karsten Harck Madsen, Nøddelunden 19, 6800 Varde, 25383649 Fører: Karsten Harck Madsen –  1. Vinder – Danmarks Mester 2018 – 58 Point

SEVCH Astor Dk12466/2013, 24/04-2011, H, Rød/Hvid, Drever (SEJCH SECH Hjortebackens Orlando – SEVCH Janhedens Lea) O: Alexander Holgersson, Sverige E: Henning Gjødsbøl, Nørremarksvej 5, Givskud, 7323 Give, 75730117 Fører: Kurt Gjødsbøl – 2. Vinder – 56 Point

Strelluf Sam Dk11941/2015, 06/06-2015, H, Rød/Hvid, Drever (Kirkebystyson – DKBRCH DKCH SEJCH Strelluf Anja) O: Mogens Lindbjerg, Danmark E: Michael Lundgaard Madsen, Landevejen 23, 8970 Havndal Fører: Michael Lundgaard Madsen – 3. Vinder – 55 Point

Nanna Dk10102/2008, 27/04-2008, T, Trefarvet, Drever (Linnébackens Fido – Maj) O: Kim Nielsen, Danmark E: John Uhd, Kvievej 72, 6823 Ansager, 75330190 Fører: John Uhd 4. Vinder – 55 Point

Bella Dk04499/2013, 30/01-2011, T, Trefarvet, Drever (SEJCH SECH Majbergets Kalle – Tolsebodas Ubba) O: Jan-Erik Ekblad, Sverige E: Jesper Holm, Søndersøvej 27, 8240 Risskov, 86172860 Fører: Jesper Holm – 54 Point

NOJCH(D) NOCH Tk Storm No30885/15, 12/10-2014, H, Rød/Hvid, Drever (SE UCH SE JCH Bergeråsen ́s Wille – NORD J(D)CH N SE UCH J W Tinka) O: Terje Korsmo, Norge E: Kolbjørn Strand, Torbjørnadalen 90, 4994 Norge, , Norge Fører: Kolbjørn Strand – 53 Point

Flika Dk01989/2011, 07/01-2011, T, Trefarvet, Drever (Ikaros – Bella) O: Karsten Harck Madsen, Danmark E: Leif Højmark Pedersen, Spegbjergvej 8, 7490 Aulum, 97473273 Fører: Leif Højmark Pedersen – 52 Point

0007DKBRCH DKCH SEJCH Strelluf Anja Dk12416/2012, 30/06-2012, T, Rød/Hvid, Drever (SEJCH SECH Kullajägarns Chicko – Samantha) EO: Mogens Lindbjerg, Lindet Kratvej 34, Kollemorten, 7323 Give, 28403109 Fører: Mogens Lindbjerg – 50 Point

 

Felix Dk02908/2013, 19/01-2013, H, Trefarvet, Drever (Fenris – Thea)(w) O: Bo Dahl Nielsen, 7200 Grindsted, Danmark E: Henrik Schilling, Lone Schilling, Lindealle 3, 6753 Agerbæk, 60196101 Fører: Henrik Schilling DOBBELTFØRER – Ikke præmieret

Strelluf Melkon Dk16377/2016, 03/09-2016, H, Rød/Hvid, Drever (SECH SEVCH DKCH Fogdegårdens Alvin – DKBRCH DKCH SEJCH Strelluf Anja)(w) O: Mogens Lindbjerg, 7323 Give, Danmark E: Henrik Schilling, Lindealle 3, 6753 Agerbæk, 60196101 Fører: Henrik Schilling DOBBELTFØRER – Ikke præmieret

NOJCH(D) NOCH SEJCH SECH Bäckskogens Mindy Se53759/2012, 24/08-2012, T, Rød/Hvid, Drever (SECH SEJCH Bergeråsen’s Wille – Thepelis Era) O: Reidar Eriksson E: Tore John Faråsengen, Bålsrudvejen 169, , Norge Fører: Tore John Faråsengen – Ikke præmieret

NOCH Kværnhus Fabian No33725/14, 11/01-2014, H, Rød/Hvid, Drever (N SE JCH N SE UCH Holtmarka Naijo I – INT NORD UCH N J(D)CH Blakkmarka’s Kaisa) O: Morten Bøhm, Norge E: Kenneth Olsen, Nylenna 8, 3057 Solbergelva, , Fører: Kenneth Olsen – Ikke præmieret

SEVCH Strelluf Bjørn Se59774/2016, 03/09-2016, H, Rød/Hvid, Drever (SECH SEVCH DKCH KBHV16 Fogdegårdens Alvin – DKBRCH DKCH SEJCH Strelluf Anja) O: Mogens Lindbjerg, Danmark E: Sabine Dinning, Upplid Fogdegård, 33017 Rydaholm, Sverige Fører: Sabine Dinning – Ikke præmieret

Teddy Dk05591/2014, 17/02-2014, H, Trefarvet, Drever (Kirkebystyson – Trunte) O: Per Teut, Danmark E: Ole Smith, Kærbækvej 19, 6823 Ansager, 26231008 Fører: Ole Smith – Ikke præmieret

Kirkebystyson Dk09037/2013, 20/04-2013, H, Trefarvet, Drever (Änglands Hoffman – Linnébackens Elli) O: Kaj Teut, Danmark E: Søren Teut, Tolvalenvej 36, Hvelplund, 7260 Sønder-Omme, 24803759 Fører: Søren Teut – Ikke præmieret

 


Bella & Karsten – 1. Vinder – Danmarks Mester 2018


Astor & Kurt – 2. Vinder
Sam & Michael – 3. Vinder
Nanna & John – 4. Vinder

About the Author

Michael Madsen Bestyrelsesmedlem & Webmaster

Leave a Reply

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *